درمان و ترمیم موی سر به علت ریزش مو یا آسیب های وارد شده بر آن

0

ترمیم-مو

روش ترمیم مو، فرآیند یافتن مناطق موهای نازک در کف سر شما و افزودن مو به آن نواحی است. بدین منظور متخصصین ریزش مو، به طور طبیعی موی شما را تار به تار ترمیم می‌کنند تا حجم و تراکمی که بتواند به شما، ظاهر و احساس موی طبیعی‌تان را بازگرداند، بازیابی شود.

ترمیم مو یکی از روش های خوب برای جبران ریزش موی افراد می باشد.در این روش نیازی به بانک موی شخص نمی باشد و می توان از بانک موی شخص دیگری برای فرد متقاضی استفاده نمود. در ترمیم مو یک لایه شبیه سازی ایجاد می شود که از پوست سر تهیه شده و موها روی آن کاشته می شوند.از جمله روش هایی که برای ترمیم مو مورد استفاده قرار می گیرند می توان به روش های hrt,sut و prp اشاره کرد.

متخصصان ما در کلینیک مرکز کاشت مو و ابرو موریان  آماده ی ارائه خدمات در زمینه ی کاشت و ترمیم مو با استفاده از انواع روش ها از جمله روش های fit و fut و با استفاده از بهترین امکانات به شما می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس 09395431350 و 02188762832

حتما بخوانید: عوارض ریزش موی سکه ای و درمان قطعی آن

 انواع روش‌های ترمیم مو


از جمله روش‌هایی که برای ترمیم مو مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

روش درمانی جایگزینی هورمون (HRT)

یکی از مهمترین روش های ترمیم مو روش HRT می باشد.

 استروژن با رشد مو و ریزش مو مرتبط است. برای مثال، در طول مدت بارداری، میزان استروژن در خونِ زنان بالاتر از حد نرمال است، که علامتی است به فولیکول‌های مو برای “رشد کردن” و کمتر “استراحت کردن”. هنگامی که میزان استروژن بالاست، زنان موهای ضخیم و پرپشتی دارند. ولی هنگامی که این میزان کاهش می‌یابد، مثلاً پس از بارداری یا حین و پس از یائسگی، موهای بیشتری وارد مرحله “استراحت” می‌شوند، که خیلی زود ریخته و منجر به نازکی مو و حتی طاسی منطقه‌ای می‌شود. بنابراین برای زنانی که بدلیل میزان پایین هورمون استروژن در خون، دچار ریزش مو شده‌اند؛ روش درمانی جایگزینی هورمون می‌تواند میزان استروژن را بازیابی کرده، علائم یائسگی را از بین برده و سرعت ریزش مو را کاهش دهد.

هرچند این روش عموماً بعنوان آخرین راهکار برای علائم یائسگی تجویز می‌شود hormone replacement therapy ولی درمانی رایج و بسیار موثر برای مشکل ریزش مو در بعضی از زنان است – تا زمانی که در مرحله یائسگی یا پس از یائسگی هستند و در معرض خطرات بیشتر اثرات مضر HRT نیستند. این روش غالباً برای زنانی که به طاسی با الگوی مردانه یا طاسی آندروژنیک مبتلا هستند تجویز می‌شود. روش درمانی جایگزینی هورمون چندین مزیت برای سلامت عمومی و هم برای مدیریت علائم بیماری داشته ولی با این حال چندین عارضه جانبی – در گستره‌ای از ناخوشایند تا خطرناک – نیز دارد. عوارض جانبی روش درمانی جایگزینی هورمون به شرح ذیل است:

 • خطر نسبتاً زیاد سرطان پستان (هنگامی که از HRT برای مدت طولانی استفاده شود)
 • خطر بیشتر مرگ در صورت ابتلا به سرطان پستان
 • برای زنانی با رحم سالم، ریسک بالای ابتلا به سرطان رحم؛ در صورتی که جایگزینی استروژن همراه با روش درمانی با پروژسترون نباشد.
 • خطر بیشتر بیماری قلبی و سکته
 • افزایش خطر تشکیل لخته خونی

شاید بعضی از زنان عوارض جانبی ناخوشایندی را تجربه کنند، که از اهمیت کمتری برخوردار است، من جمله:

 • خونریزی غیر طبیعی رحم (که باید برای بررسی عدم ابتلا به سرطان رحم مورد معاینه قرار گیرد)
 • حالت تهوع و نفخ
 • زود رنجی
 • سردردهای مکرر
 • دردناک شدن پستان

پیش از آغاز روند درمانی جایگزینی هورمون، ضروری است تا با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی و عوارض جانبی منفی و مزایای HRT مشورت کنید. اگر پیش از این در معرض ابتلا به بیماری قلبی، سرطان یا لخته‌های خونی بودید، احتمالاً HRT روش درمانی خوبی برای ریزش موهایتان نیست. اگر برای شما HRT تجویز شده، ضروری است تا پایین‌ترین دوز موثر را مصرف نموده و داروها را تنها برای کوتاه‌ترین زمان ممکن، فقط برای کنترل علائم بیماری مصرف کنید.

پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP) برای بازسازی مو

پلاسمای سرشار از پلاکت (PRP) برای بازسازی مو به بیماران، روشی ایمن، موثر و بدون نیاز به جراحی کاشت مو را ارائه می‌دهد. این فرآیند ساده می‌تواند تراکم مو و سلامتی را در مردان و زنان بطرز چشمگیری بهبود ببخشد. روش PRP که در عرض چند دقیقه با استفاده از مقدار کمی از خون خودتان تولید می‌شود، شامل مخلوطی قوی از عوامل رشد مو است که می‌تواند بازسازی بافت، التیام، و رشد فولیکول مو را افزایش دهد.

پیوند واحد فولیکولی (FUT)

روش درمانی پیوند واحد فولیکولی (FUT) روشی برای جایگزینی مو با جراحی است که بدلیل میزان بالاتر موفقیت به بیماران متقاضی کاشت مو توصیه می‌شود. این روش، فرآیندی نسبتاً تهاجمی است که شامل جدا کردن یک نوار از سر بیمار برای تولید ۲۰۰۰ فولیکول ریز مو یا بیشتر است، که هر کدام از ۲۳ تار مو تشکیل شده و سپس به ناحیه مورد نظر پیوند زده می‌شود. از این روش با عنوان روش درمان مو با “باریکه” نیز یاد می‌شود، عوارض جانبی این روش اغلب شامل ورم، خونریزی و وصله‌های قرمز است.

از جمله مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرحله برداشت باریکه مرحله‌ای بی عیب و نقص است

مرحله برش و برداشت مو از ناحیه اهدا کننده با روش FUT، شامل برداشت باریکه‌ای از ناحیه اهدا کننده، مثلاً پشت یا کناره سر است که برای دادن تعداد زیادی گرافت در یک بار برداشت مناسب بوده و نیاز درجات شدیدتر طاسی را نیز برطرف می‌کند. برش و برداشت باریکه با عمق برش صحیح انجام می‌شود که مانع از آسیب‌ ناخواسته به گرافت شده و دغدغه‌های زیبایی شناختی فرآیند کاشت مو را نیز برطرف می‌کند. سپس ناحیه بریدگی با تکنیک بخیه تریکوفیتیک برای پیشگیری از احتمال زخم شدگی بسته می‌شود.

 در این روش تعداد بیشتری گرافت برداشت می‌شود

روش FUT همیشه نتیجه بهتری در پوشش سطح بیشتری از کچلی با تعداد مطلوبی از گرافت مو دارد. استخراج باریکه تعداد گرافت‌های بسیار بیشتری فراهم می‌کند زیرا این باریکه قسمتی از پوست است که شامل تعدادی گرافت با طول و پهنای مشخص بوده و احتیاجات زیبایی‌شناختی عمل را نیز تأمین می‌کند، ولی روش FUT این مزیت را ندارد زیرا جراح فرآیند پانچ را با هدف درآوردن ریشه‌های تار مو در یک دفعه انجام می‌دهد که منجر به تعداد کمتری گرافت شده و مسئله زیبایی شناختی عمل را نیز تأمین نمی‌کند.

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

برخلاف FUT، روش استخراج واحد فولیکولی (FUE) فرآیندی مفصل است که به وسواس بسیار زیادی در اجرا احتیاج دارد. اساساً هر تار مو، بصورت تک تک از قسمتی از پوست سر استخراج می‌شود که رویش موی بالایی دارد – معمولاً فرق یا پس سر – و سپس به دقت در آن نواحی از سر که فاقد رشد مو است کاشته می‌شود. مشابه FUT، عوارض جانبی آن شامل ورم و قرمزی در چند روز اول است. این فرآیندی طاقت‌فرساست، که به همین دلیل معمولاً چیزی حدود ۴۰ درصد بیشتر از FUT هزینه خواهد داشت. مزایای کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی:

 • هیچ جای زخم مشخصی حتی در صورت کوتاه کردن مو دیده نمی‌شود
 • ظاهری دست نخورده در ناحیه اهدا کننده که از آن ناحیه مو برداشته شده با گذشت ۲ هفته از عمل
 • ظاهری طبیعی در روش کاشت مو با روش FUE، با استفاده از واحدهای فولیکولی طبیعی و “صحیح”
 • تضمین خط رویش طبیعی بازسازی پیچش طبیعی مو در ناحیه فرق سر با استفاده از زاویه و جهت یکسان
 • بهبودی چند روزه بجای بهبودی چند ماهه، بدلیل عدم استفاده از چاقوی جراحی و بخیه
 • درمان بدون هیچگونه آسیب عمده به بدن
 • بدون احساس درد حین یا پس از درمان بصورتی که پس از انجام عمل می‌توان به منزل مراجعت نمود
 • استفاده از بی‌حسی موضعی، همانند بی‌حسی دندان‌پزشکی

کاهش پوست سر

در میان سه فرآیند جراحی کاشت مو، کاهش پوست سر بدلیل ماهیت این فرآیند بی شک، منفورترین گزینه است. . این روش تقریباً مشابه روش اسکالپینگ است، به این معنا که در این روش نیز آن نواحی از سر که توانایی رشد مو در آن وجود ندارد برداشته و تماماً دور انداخته شده و سپس، مابقی پوست سر بر روی نواحی بدون پوست کشیده می‌شود.

اکستنشن مو

اکستنشن مو، اگر به شیوه صحیح و حرفه‌ای انجام شود، می‌تواند جایگزین موضعیِ بسیار خوبی برای روش‌های درمانی همراه با جراحی باشد، زیرا راه‌های زیادی برای انجام این روش وجود دارد. می‌توانید اکستنشن‌های موقت و به صرفه‌ای را که خودتان بتوانید به مو اضافه کنید بخرید. یا می‌توانید از آرایشگری حرفه‌ای برای اضافه کردن اکستنشن مو کمک بخواهید. این روش هر ۴ ماه باید ترمیم شود. اکستنشن‌های میکرولینک (اتصالات کوچک) نیز گزینه‌ای عالی و مجزا هستند. این نوع اکستنشن‌ها با استفاده از گیره‌های بسیار ریزی بر روی موها کار می‌شوند و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی چسبناک یا مضر نیست. گزینه عالی و در عین حال موقتی دیگر، دوخت اکستنشن به ریشه موهای خود است. آخر از همه آن که، می‌توان از بافت اکستنشن به مو استفاده کرد، این گزینه حدوداً شش تا هشت هفته دوام خواهد داشت، و هرچند می‌توان به دفعات دلخواه باز از همان اکستنشن استفاده کرد ولی باید چسب آن را دائماً تجدید کنید.

روگین

روگین یکی از دو داروی دارای تأییدیه از FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) است که برای کاهش سرعت طاسی و افزایش رشد مو استفاده می‌شود. داروی بعدی پروپسیا است. روگین را می‌توان بدون نسخه خریداری کرده و بصورت کف مصرف کرد.

پروپسیا

ولی پروپسیا نیاز به نسخه پزشک دارد. اثبات شده است که پروپسیا در تسهیل رشد دوباره مو موثرتر از روگین است، ۶۶ درصد از مردان پس از ۱۲ الی ۱۸ ماه استفاده از این دارو رشد مجدد مو پیدا کردند.

حتما بخوانید: انتخاب شامپوی ضد ریزش موی مناسب

 سوالات متداول


چه نوع عارضه‌هایی به روش درمانی PRP جواب می‌دهند؟

روش درمانی PRP در میان بیماران زیر بطرز موثری باعث رشد موها شده است:

 • مردان و زنان مبتلا به طاسی با الگوی مردانه
 • طاسی منطقه‌ای
 • طاسی کامل
 • هیپوتریکوزیس ابرو یا ریش
 • ریزش مو با دلایل مرتبط با متابولیک از جمله، اثرات دارویی یا فقر آهن

فرآیند PRP چگونه است؟

در مرکز نمونه خون گرفته شده و در سانتریفیوژهای مخصوصی قرار داده می‌شود. PRP از خون جدا می‌شود. پوست سر پاکسازی شده و برای بی حس کردن منطقه مورد نظر بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. پلاسمای سرشار از پلاکت فوق متمرکز تزریق می‌شود. سپس PRP بصورت موضعی بکار رفته و از یک دستگاه میکرونیدلینگ برای تحریک بیشتر PRP استفاده می‌شود. این فرآیند حدوداً ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

چه وقت می‌توان انتظار دیدن نتایج PRP را داشت؟

مشاهده پیشرفت در رشد موها معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه در تقارن با چرخه طبیعی رشد مو اتفاق می‌افتد.

آیا روش PRP باعث رشد مجدد فولیکول‌های “جدید” مو می‌شود؟

متأسفانه خیر. PRP به معکوس کردن فرآیند کرکی شدن فولیکول‌های مو کمک می‌کند، که باعث تولید فیبر مویی بلندتر، ضخیم‌تر و سالم‌تر می‌شود ولی تنها راه برای افزایش تعداد فولیکول‌های مو، کاشت مو است.

چه کسانی می‌توانند از روش درمانی جایگزینی هورمون بهره‌مند شوند؟

داوطلبان روش درمانی جایگزینی هورمون با:

 • چرخه قاعدگی‌ تدریجاً رو به اتمام (پریود نامنظم می‌تواند تا چند سال ادامه یابد)
 • موهای کرکی شده، هم روی سر و هم روی بدن (این پدیده هم برای مردان و هم زنان اتفاق می‌افتد، هرچند در مردان بیشتر قابل توجه است)
 • میل جنسی کم و نشانه‌هایی از خشکی واژن
 • افزایش وزن، خصوصاً اطراف شکم/اندام تحتانی
 • خستگی مفرط و کمبود انرژی، برای برخی افراد حتی خستگی مفرط همراه با ضعف عضلانی
 • پوست خشک
 • تغییرات در دمای بدن و سایر علائم پری منوپوز (حوالی یائسگی) شایع، از جمله گرگرفتی یا تعریق شبانه
 • گاهی از اوقات مشکلات خواب یا علائم تغییر خلق و خوی/عدم ثبات احساسی مانند زودرنجی و اضطراب
 • تغییرات ادراکی مانند مغز مه‌آلود (کمبود حافظه)، تمرکز پایین و مشکلات حافظه

آیا SUT جز روش های ترمیم مو است؟

sut از جمله روش های کاشت مو می باشد که به غلط از آن به عنوان ترمیم مو استفاده میشود. از ویژگی های این روش می توان به کاشت تا ۱۴۰۰۰ تار مو در یک جلسه اشاره کرد که در صورت داشتن بانک موی مناسب با استفاده از این روش می توان این تعداد تار مو را کاشت کرد از دیگر ویژگی های این روش نداشتن دوران نقاهت و عوارض پس از کاشت مو است.

در ادامه بخوانید: کاربرد روش ترمیم مو پی آر پی (PRP) درافزایش رشد مو و درمان ریزش آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.