معایب ترمیم مو با هورمون درمانی(hrt):کمبود رشد مو و موقتی بودن

0

معایب-ترمیم-مو-با-هورمون-درمانی

هورمون درمانی جایگزینی (HRT) یکی از کارآمدترین درمان‌های مربوط به علائم یائسگی است، اما این درمان مستلزم درجه خاصی از خطر است. تغییر در تعادل طبیعی ترکیب شیمیایی بدن می‌تواند نشانه‌های چشمگیری ایجاد کند، اما معرفی مواد شیمیایی مصنوعی از طریق هورمون درمانی جایگزینی به منظور اصلاح چنین کمبودی همچنین می‌تواند منجر به سهم نسبتا خوبی از مشکلات نیز شود. هورمون درمانی جایگزینی توسط بسیاری از زنان یائسه در سراسر جهان برای درمان علائم یائسگی استفاده می‌شود. با این حال، مطالعات نشان داده است که هورمون درمانی جایگزینی همراه با طیف وسیعی از عوارض جانبی است که می‌تواند برای سلامت زن خطرناک باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که زنان همه جایگزین‌های هورمون درمانی جایگزینی را قبل از اینکه این روش تهاجمی را انتخاب کنند، در نظر می‌گیرند.

حتما بخوانید:


انواع روش های مورد استفاده جهت کاشت مو


سوالات رایج در مورد کاشت مو به روش fue


روش ترمیم مو پی آر پی

اصطلاح هورمون درمانی جایگزینی مربوط به ترمیم مو می‌باشند .در روش هورمون درمانی جایگزینی موی مصنوعی همانند موی سر کنار موهای شما قرار می‌گیرد و با کلاه گیس هیچ تفاوتی ندارد. ارتباط دادن این روش‌ها با روش‌های استاندارد و تایید شده کاشت مو مثل FIT و FUT کار درستی نیست. این روش فقط در مواردی کاربرد دارد که امکان کاشت مو به هر دلیلی وجود نداشته باشد. این روش برای افرادی که بانک موی مناسبی برای انجام کاشت موی طبیعی ندارند می‌تواند روش مناسبی باشد اما در صورتی که شخص از بانک موی مناسبی برخوردار باشد، انجام کاشت موی طبیعی مسلما از لحاظ مزایا و هزینه کاشت مو قابل قیاس با موی مصنوعی از هر نوع و هر روشی نخواهد بود. متخصصان ما در مرکز کاشت مو و ابرو موریان آماده ارائه‌ تمامی خدمات در زمینه‌ی کاشت موی طبیعی و مصنوعی با استفاده از روش‌های کاشت موی طبیعی fit و fut با استفاده از بهترین تجهیزات به شما عزیزان می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 09395431350 و 02188762832 تماس حاصل فرمایید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

انواع HRT موجود


بیش از ۵۰ نوع HRT در دسترس وجود دارد: هورمون درمانی جایگزینی می‌تواند به صورت خوراکی (قرص)، ترنسدرمال (از طریق پوست)؛ زیر پوستی (یک ایمپلنت طولانی مدت)؛ یا واژینال استفاده شود.

 • هورمون درمانی جایگزینی گردشی چرخه طبیعی قاعدگی را تقلید می‌کند. استروژن هر روز مصرف می‌شود و پروژسترون برای ۱۲ تا ۱۴ روز مصرف می‌شود. در پایان هر دوره پروژستوژن، کمی خونریزی وجود دارد زیرا بدن از هورمون عقب زده می‌شود و پوشش رحم (درون زهدان) خون جاری می‌کند. پروژستوژن خونریزی را تنظیم می‌کند و درون زهدان را در برابر تغییرات پیش سرطانی مضر محافظت می‌کند.
 • هورمون درمانی جایگزینی استروژن معمولا به تنهایی برای زنانی که رحم‌شان را درآورده‌اند (هیسترکتومی) تجویز می‌شود. مزایای تمام هورمون درمانی‌های جایگزینی از استروژن حاصل می‌شود، پروژسترون فقط برای محافظت از پوشش رحم ضروری است.
 • در درمان ترکیبی مداوم، ترکیبات هورمون درمانی جایگزینی استروژن و پروژسترون به طور مداوم برای دستیابی به هورمون درمانی جایگزینی بدون پریود تجویز می‌شوند. معمولا زنان هورمون درمانی جایگزینی گردشی را شروع می‌کنند و بعدا به درمان ترکیبی مداوم تغییر مسیر می‌دهند.
 • Tibolone یک نوع ترکیبی از هورمون درمانی جایگزینی بدون پریود است که ممکن است دارای مزایای مشابهی با درمان ترکیبی مداوم باشد. این به طور مداوم به شکل قرص مصرف می‌شود.
 • چرخه طولانی هورمون درمانی جایگزینی از یک فرمولی استفاده می‌کند که به جای هر ماه هر ۳ ماه یک بار باعث پس‌روی خونریزی می‌شود و برای خانم‌هایی که در معرض عوارض جانبی در هنگام مصرف پروژستوژن هستند بیشتر مناسب است. بی‌خطری این روش در استفاده‌ی طولانی مدت با توجه به پوشش رحم مشکوک است.
 • استروژن وضعی، مانند قرص‌های واژینال، کرم‌ها یا حلقه‌ها، برای درمان مشکلات uro-genital موضعی مانند واژن خشک، تحریک‌ها، مشکلات مثانه یا عفونت‌ها استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: درمان ریزش موی شدید در زنان بدون نیاز به جراحی با کمک روش FIT

مزایای هورمون درمانی جایگزینی


اگر چه هورمون درمانی جایگزینی انواع خطرات سلامتی را در بر دارد، این درمان می‌تواند به زنان مزایای متعددی را ارائه دهد. مزایای هورمون درمانی جایگزینی عبارتند از:

 • کاهش یا از بین بردن علائم یائسگی
 • مبارزه با پوکی استخوان
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان مخاط رحم

معایب کاشت مو به روش hrt


موقتی

این عیب اصلی کاشت مو به روش hrt است. واکنش‌های آلرژیک فوری که منجر به رد یا عدم پذیرش اولیه فیبرها شده بیشتر از بین رفته است و تنها حدود ۱٪  افراد از واکنش‌های آلرژیک رنج می‌برند. اما فیبرها همچنان به واکنش‌های خارجی بدن ادامه می‌دهند و به تدریج از بدن خارج می‌شوند. حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از فیبرها در یک سال پس از کاشت بیرون می‌آیند. این اشکال اصلی این روش است. از آنجایی که فیبرهای مصنوعی تا حدودی گرانتر از کاشت موی نرمال هستند، این بدان معنی است که اگر بیمار روش الیاف مصنوعی را انتخاب کند مجبور است هزینه بیشتری را پرداخت کند، علاوه بر مشکلات ناشی از فرآیندهای مکرر.

واکنش‌های گرانولوماتوس

الیاف همچنان به ایجاد واکنش خارجی بدن ادامه می‌دهند این به تشکیل بافت گرانولوماتوس اطراف فولیکول‌ها منجر می‌شود. این امر معمولا به ایجاد عفونت‌ها منجر می‌شود و باعث ایجاد فولیکولیتیس می‌شود. گاهی اوقات می‌تواند منجر به عفونت‌های شدید شود. بیماران باید هر ماه به کلینیک بازگردند تا پوست سرشان را تمیز کنند. بزرگترین عیب در واکنش‌های گرانولوماتوس این است که این می‌تواند منجر به زخم پوست سر شود که آن را ناخوشایند می‌کند. حتی اگر بیمار آماده انجام کاشت‌های مکرر باشد، وضعیت پوست سر خودش پس از دو روش چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. همچنین پوست سر پس از ۲ تا ۳ بار کاشت موهای مصنوعی، برای کاشت موی نرمال نامناسب می‌شود.

پیگیری منظم

برای حفظ الیاف مراجعه‌ منظم به پزشک الزامی است. معمولا در کاشت مو به روش hrt چک آپ ماهانه مورد نیاز است. این کار برای تمیز نگه داشتن پوست سر لازم است، پزشک هر گونه برآمدگی را حذف می‌کند و هرگونه فیبر سست شده را نیز برمی‌دارد. بدون چک آپ‌های منظم طول عمر فیبرها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

مراقبت اضافه

بیمار باید برای حفظ موهایش خیلی مراقب باشد. مراقبت زیاد در شانه زدن، شستن و خشک کردن موها، ضروری است زیرا فیبرها ممکن است با عملیات شدید بی‌افتند.

ناتوانی استایلینگ

بیمار باید همان سبک مو را که در ابتدا انتخاب شده است حفظ کند. مو را نمی‌توان رنگ کرد یا موج‌دار کرد. بیمار همچنین نمی‌تواند سرش را اصلاح کند.

تفاوت رنگ، بافت و حالت موجی

هرچند بسیاری از تغییرات در رنگ‌ها موجود هستند، تطابق دقیق رنگ، حالت موجی و ترکیب بافت، کاری دشوار است. از این رو فیبرهای مصنوعی همیشه تا حدی متفاوت هستند.

کمبود رشد

از آنجا که فیبرها از طول رشد نمی‌کنند، این مشکلاتی را ایجاد می‌کند که بقیه موها رشد می‌کنند و بیمار باید هنگام کوتاه کردن مو برای اطمینان از اینکه آرایشگر موی مصنوعی را نمی‌چیند، از موها بیشتر مراقبت کند.

باز شدن فیبر

الیاف همچنین می‌توانند باز شوند و از ریشه در پوست سر بیرون آیند و این باعث می‌شود تا مدت طولانی باعث تحریک و واکنش‌های گرانولوماتوس شود زیرا این ریشه‌های کوتاه به راحتی بیرون نمی‌آیند.

خطرات و اثرات جانبی کاشت مو به روش hrt


 • خطر بیشتر بیماری قلبی یا سکته مغزی
 • خطر بیشتر لخته شدن خون
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم در صورتی که درمان پروژسترون در کنار درمان استروژن تجویز نشود.
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان هنگامی که هورمون درمانی جایگزینی طولانی مدت انجام می‌شود.
 • سردردهای مکرر
 • حالت تهوع
 • درد در سینه‌ها
 • خونریزی واژینال که ممکن است با سرطان رحم همراه باشد یا ممکن است همراه نباشد.

حتما بخوانید: نحوه ی مراقبت از زخم ها بعد از کاشت مو به روش FIT

گزینه‌های جایگزین برای هورمون درمانی جایگزینی چیست؟


هورمون درمانی جایگزینی اغلب به عنوان تهاجمی‌ترین و آخرین گزینه‌ی برای زنان یائسه که به دنبال مهلت گرفتن از علائم از قبیل افسردگی، خشکی واژن، و مشکلات گوارشی هستند، دیده می‌شود. بسیاری از علائم یائسگی اغلب می‌توانند با تغییرات نامحسوس شیوه زندگی اجتناب یا کمتر شوند و این تغییرات هستند که بسیاری از پزشکان در صورت بروز علائم یائسگی توصیه می‌کنند.

مکمل‌های تنظیم کننده هورمون

مکمل‌های تنظیم کننده هورمون قادر به انجام یک کار مشابه هستند، اما این کار را بدون هیچ گونه عوارض جانبی مضر انجام می‌دهند. علی‌رغم محبوبیت روزافزون و خطرات سلامتی کمترشان، مکمل‌های فیتواستروژنیک معمولا در مبارزه با علائم یائسگی مانند هورمون درمانی جایگزینی موثر نیستند.

فیتواستروژن

زنان مبتلا به علائم یائسگی اغلب از مکمل‌های فیتواستروژنیک برای کمک استفاده می‌کنند. در سال‌های اخیر، استفاده از مکمل‌های گیاهی به طور قابل توجهی محبوب شده است. عملکرد فیتواستروژنیک مشابه هورمون درمانی جایگزینی است، اما بدون برخی از عوارض جانبی مضرتر. گیاهان مانند شبدر چمنی و جینسینگ با عرضه‌ی استروژن شبیه به گیاه به بدن‌های زنان یائسه عمل می‌کنند. این گیاهان می‌توانند نتایج قابل توجهی در زنان مبتلا به علائم یائسگی ایجاد کنند.

انواع روش‌های کاشت موی طبیعی


دو روش اساسی جهت کاشت موی طبیعی وجود دارد که عبارتند از:

کاشت مو به روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) و FUT (پیوند واحد فولیکولی). و تفاوت اصلی بین این دو روش نوع فولیکول مو اهدا کننده است.

پیوند واحد فولیکولی (FUT) چیست؟

بیمار به حذف نوارهای کوچک مو از قسمت پشت سر برای بررسی نوع مو قبل از کاشت، زمانی که پزشکان پیوند واحد فولیکولی را توصیه می‌کنند، نیاز دارد. فولیکول‌های مو از نوارها توسط تیم متخصص مو در کلینیک گرفته می‌شوند. در بیشتر موارد، پیوند واحد فولیکولی مجاز به بیشترین تعداد ایمپلنت که می‌توان در یک جلسه برای بهبودی مو در یک دوره کوتاه مدت انجام داد، است.

مزایای روش‌های پیوند واحد فولیکولی FUT

 • اکثر نواحی طاسی ممکن است در جلسات کمتر درمان شوند.
 • میزان برش (ایمپلنت که هنگام حذف کاهش می‌یابد) ممکن است کاهش یابد و این نتایج عالی را به ارمغان می‌آورد. البته میزان برش به مهارت متخصص مو و پوست سر و کارکنانش بستگی دارد.

استخراج واحد فولیکولی (FUE) چیست؟

در فرآیند کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی مو هر واحد فولیکول از پوست سر گرفته می‌شود و در این روش هیچ بافتی حذف نمی‌شود. از آنجا که فولیکول‌ها یک بار برداشته می‌شوند، فولیکول‌های کمتر در طول جلسه کاشت برداشت می‌شوند. استخراج واحد فولیکولی مو هنگامی که شما می‌خواهید قسمت کوچکی از پوست خود را کاشت انجام دهید، بهترین گزینه است. استخراج واحد فولیکولی مو هنگامی که این در موارد کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک فرایند به طور مداوم در حال توسعه است، اما در حال حاضر در موارد بزرگتر نیز استفاده می‌شود. افرادی که روش استخراج واحد فولیکولی مو را انتخاب می‌کنند، گزینه‌ای برای تقسیم درمان به دو روز دارند. این به بهبود سریع‌تر کمک می‌کند.

مزایای روش استخراج واحد فولیکولی مو

 • از آنجایی که این نوع کاشت به نوار کامل پوست سر از پشت سر مانند روش پیوند واحد فولیکولی نیازی ندارد، هیچ برش یا آسیب در پوست سر وجود ندارد.
 • از آنجا که هیچ برشی وجود ندارد، به طور طبیعی، شامل هیچ بخیه‌ای نیست.
 • زمان بازیابی سریعتر از زمان مورد نیاز در روش پیوند واحد فولیکولی است. بیماران اغلب می‌توانند روز بعد به خانه بروند.
 • هیچ خطوط قابل مشاهده از زخم وجود ندارد.

در ادامه بخوانید: کاشت ابرو طبیعی با روش fit

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.