شرح انواع روش های مورد استفاده جهت کاشت مو شامل:FIT،FUT،BHT،SUT

0

انواع-روش-های--کاشت-مو

کاشت مو یکی از روش‌های جراحی زیبایی برای بازیابی، جایگزین کردن، و بهبود وضعیت موهای ریخته است. این روش تحت عنوان فرایند انتقال بافت­‌های بدن بیمار به نقاط مورد نظر انجام می­‌شود. جراح پلاستیک و تیم پزشکی او در اجرای این روش، بهبود وضعیت بیمار، و ایجاد نتایج دلخواه نقش مهمی را ایفا خواهند کرد.

حتما بخوانید:


عوارض ریزش موی سکه ای و درمان قطعی آن


درمان و رفع ریزش موی شدید ونازک شدن آن


سوالات رایج در مورد کاشت مو به روش fue

امروزه کاشت موی سر یک دغدغه بزرگ در تمام افراد و اقشار جامعه به حساب می‌آید و همه افراد به نوعی به دنبال زیبا بودن و حفظ زیبایی خود می‌باشند و داشتن موهای زیبا یکی از اسرار مهم این زیبایی به شمار می‌آید. خوشبختانه امروزه داشتن مو و یا برگرداندن موهای ریخته شده آرزوی دست نیافتی به حساب نمی‌آید زیرا روش‌های بسیاری برای کاشت مو در سرتاسر دنیا وجود دارد. یکی از بهترین روش‌هایی که امروزه برای کاشت موجود دارد کاشت مو با استفاده از روش fit می‌باشد که مورد استقبال بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا واقع شده است. از مزایای این روش می‌توان به عدم نیاز به جراحی و بیهوشی و دوران نقاهت نسبتا کوتاه آن اشاره کرد. متخصصان ما در مرکز کاشت مو و ابرو موریان با استفاده از بهترین تجهیزات آماده ارائه خدمات در زمینه کاشت مو با استفاده از روش‌های FIT و fut به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 09395431350 و 02188762832 تماس حاصل فرمایید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

انواع روش‌­های کاشت مو


انواع روش‌­های کاشت موی سر عبارتند از:

جراحی نوار واحد فولیکولی (FUSS)

جراحی-نوار-واحد-فولیکولی

در جراحی نوار واحد فولیکولی، جراح یک نوار ۶ تا ۱۰ اینچی را از پوست پشت سر جدا می‌­کند. پس نوار را کنار می‌­گذارد و موضع را بخیه می‌­زند. این ناحیه فورا توسط موهای آن قسمت پنهان می‌­شوند. در مرحله بعد، تیم جراحی، نوار به دست آمده را به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت کوچک تقسیم می‌­کنند تا برای مرحله بعد آماده شود. تعداد و نوع گرافت‌­هایی که دریافت می­‌کنید به نوع مو، کیفیت آن، رنگ و اندازه موضعی که قرار است پیوند مو در آنجا انجام شود، بستگی دارد.

برداشت واحد فولیکولی (FUE) (FIT)

برداشت-واحد-فولیکولی

اگر قصد دارید از روش برداشت واحد فولیکولی استفاده کنید، تیم جراحی موهای پشت سر شما را می­زند. سپس پزشک فولیکول‌­های موی این ناحیه را به صورت تکی جدا می­‌کند. نقاطی که در پی برداشت واحدهای فولیکولی ایجاد شده است توسط موهای شما پوشانده می­شود. پس از اتمام این مرحله، مراحل بعدی درمان شبیه روش فوق است. پس از آنکه گرافت‌­ها آماده شدند، جراح محل دریافت کننده مو را تمیز و بی­حس می­کند، و به کمک سوزن یا چاقوی جراحی سوراخ­‌های کوچکی را در این قسمت ایجاد می­کند و با ظرافت تمام هر یک از گرافت­‌ها در یکی از سوراخ‌­ها قرار می­دهد. احتمالا جراح از سایر اعضای تیم پزشکی برای کاشت گرافت­‌های مو کمک می­گیرد. زمان انجام کار براساس اندازه محلی که قرار است فرایند پیوند در آن قسمت انجام شود، حدود ۴ تا ۸ ساعت طول می­کشد. در صورتی که فرایند ریزش مو ادامه یابد یا آنکه قصد داشته باشید از داشتن موهای پر پشت تر لذت ببرید، به یک جراحی دیگر نیاز خواهید داشت.

جراحی پیوند مو به روش گرافت‌­های چند واحدی

جراحی-پیوند-مو-به-روش-گرافت¬های-چند-واحدی

گرافت‌­های چند واحدی طبیعی‌ترین ظاهر ممکن را به بیمارانی که از ریزش مو رنج می­برند، می‌­بخشد و مهمتر از همه آنکه جراح می­تواند در این روش بیشترین تراکم مورد نظر را پیوند بدهد که این مساله در مقایسه با روش برداشت واحد فولیکولی و روش پیوند واحد فولیکولی یک موفقیت بزرگ محسوب می­شود. تعداد موهای پیوند شده در این روش نسبت به سایر روش­‌ها بسیار زیاد است. این نکته بدین معنا است که برای دستیابی به ظاهر مورد نظر بیمار از تعداد جلسات مراجعه و تعداد جراحی­‌های لازم کاسته می­شود. از فناوری­ه‌ای جراحی پیوند مو، و انواع روش­‌های گروه بندی مو در اندازه‌های مختلف، که گرافت نامیده می­شوند. برای دستیابی به نتیجه مورد نظر استفاده می­شود. در گرافت برداری چند واحدی، فرایند انتقال مو به شیوه­‌ای کاملا طبیعی انجام می­شود. از گروه بندی گرافت‌­های مو برای ایجاد خط واقعی مو و مطابق با سن بیمار و خواسته­‌های واقع گرایانه اول استفاده می­شود. تراکم و کیفیت آن در ناحیه دهنده، بافت و پیچ و تاب­‌های محدود کننده موضع، تفاوت بین رنگ مو و پوست سر از مواردی است که باعث محدود شدن این فرایند می­شود. گرافت‌­های مو درون سوراخ‌­های ایجاد شده قرار داده می­شوند، این سوراخ­‌ها به گونه‌­ای طراحی شده­‌اند که می­۲توانند تراکم موهای باقی مانده را بهبود ببخشند، خط مو را پائین تر بیاورند و نقاط تاس و کم مو را پر کنند. هیچ روشی برای پیوند مو وجود ندارد که بتواند نتایجی همانند نتایج به دست آمده از روش گرافت­‌های چند واحدی در مردان و زنان ارائه کند.

ترکیب روش برداشت واحد فولیکولی و پیوند واحد فولیکولی

ترکیب-روش-برداشت-واحد-فولیکولی-و-پیوند-واحد-فولیکولی

می‌­توان از ترکیب روش برداشت واحد فولیکولی و پیوند واحد فولیکولی برای کاشت مو استفاده کرد. از این روش در بیمارانی که دچار تاسی گسترده هستند استفاده می­شود. در این روش، به صورت همزمان از روش برداشت واحد فولیکولی و روش پیوند واحد فولیکولی استفاده می­شود و در مقایسه با سایر روش­‌های کاشت مو، می­توان گرافت‌­های بیشتری را روی پوست سر پیوند داد. این روش در یک جلسه و تحت بی­حسی موضعی انجام می­شود، پس از اتمام مراحل درمان هیچ گونه بافت اسکار در پشت سر ایجاد نخواهد شد.

کاشت مو به روش (BHT)

به معنی انتقال مو از بدن به سر می باشد، در این روش کاشت،  مو از نواحی مختلف بدن مانند سینه، کتف ها، پشت، ران ها و غیره برداشته شده و در قسمت‌های کم پشت سر کاشته می‌شود، از آنجا که جنس موهای بدن با موهای سر کمی متفاوت است معمولا این روش کاشت به تنهایی و به عنوان گزینه اول پیشنهاد نمی شود. کاشت مو به روش BHT برای کسانی توصیه می شود که بانک مو کافی در قسمت پشت سر و بالای گردن ندارند و ناچارا پزشک مجبور به انتقال مو از بدن می باشد.

کاشت مو به روش (SUT)

در روش کاشت SUT پیاز مو به صورت دستی برداشت و کاشت نمی شود بلکه به وسیله پانچ لیزری از محل اهدا کننده که معمولا پشت سر می باشد جدا شده و سپس فریز می گردد و در نهایت به نواحی کم مو و طاس انتقال می یابد، به دلیل فریز شدن فولیکول‌های مو تا زمان کاشت از تخریب آن‌ها جلوگیری می شود. در روش SUT با توجه به وجود پانچ لیزری و سیستم فریز درصد بسیار کمی از ریشه موها حین برداشت و کاشت از بین می‌روند، طبق برخی از آمار میزان هدر رفتن فولیکول‌های مو به کمتر از ۱% در این روش می‌رسد. در روش SUT متقاضی بیهوش نمی شود بلکه صرفا از بی حسی موضعی استفاده می گردد. جراحی و برداشت لایه های پوستی نیز در این روش صورت نمی‌گیرد. این روش تقریبا مانند روش FIT است.

حتما بخوانید: درمان ریزش موی شدید در زنان بدون نیاز به جراحی

روش کاشت مو


برداشت واحد فولیکولی یک جراحی کوچک است که تحت بی­حسی موضعی انجام می­‌شود که شما کاملا هوشیار هستید و می­توانید با جراح صحبت کنید. داروی بی­حسی موضعی به درون محل دهنده مو تزریق می­شود ( تزریق دارو با کمی سوزش همراه است که کاملا قابل تحمل است و موضع فورا بی­حسی می­شود ) سپس جراح شروع به برداشتن تعداد موهای مورد نظر می­کند. موهای مورد نظر با دقت تمام و به صورت الگوی پراکنده برداشته می­شوند تا کاهش تراکم موهای آن قسمت چندان مشهود نباشد. پس جراح قسمت­‌های بی موی سر را بی­حس می­کند و تعداد بسیار زیادی برش بسیار ریز در این قسمت ایجاد می­کند. پس از این مرحله به تدریج گرافت­‌ها را درون برش‌­ها قرار می­دهد. پس از گذشت ۳ تا ۴ ساعت که تاثیر داروهای بی­حسی از بین می­رود، پوست کمی دردناک است که ظرف چند ساعت به سرعت تسکین می­یابد. گاهی اوقات تورم خبری در این قسمت ایجاد می­شود و به طور کامل از بین می­رود. تا چند روز محل پیوند مو کمی قرمزتر از حالت عادی خواهد بود اما این وضعیت طی چند روز به طور کامل بهبود می­یابد. طی مدت دو هفته پس از کاشت مو، موهای ریز پیوند شده شروع به ریزش می­کنند، این امر کاملا طبیعی است و به علت شوک گرمایی رخ می‌دهد. سپس موها به طور طبیعی از ریشه مو شروع به رشد می­کنند، این فرایند تقریبا سه ماه طول می­کشد و موهای پیوند شده کاملا شبیه موهای طبیعی شما خواهند بود و ظاهری طبیعی خواهند داشت.

قبل از انجام کاشت مو


برای آنکه جراح بتواند مراقبت­‌های پزشکی با کیفیت بالا را به شما ارائه دهد، رعایت موارد زیر در  انواع روش‌های کاشت موی طبیعی اهمیت بسیار زیادی دارد:

  • در صورتی که سن شما زیر ۴۵ سال است، از شما می­خواهیم که دو هفته قبل از تاریخ تعیین شده برای شروع درمان، تست نوار قلب انجام دهید.
  • دو هفته قبل از تاریخ تعیین شده برای درمان مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب را قطع کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می­شوند.
  • دو هفته قبل از درمان از مصرف مولتی ویتامین­‌ها مانند ویتامین E و B و هر گونه مکمل­‌های غذایی و محصولات گیاهی خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می­شوند.
  • یک هفته قبل از درمان مصرف ماینوکسیدل را قطع کنید. ماینوکسیدیل یکی از داروهایی است که برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می­گیرد.
  • صبح روز مراجعه به کلینیک دوش بگیرید و به طور کامل سر خود را شامپوی معمولی بشوئید. پس از شستشو و آبکشی، موهای خود را با حوله کاملا خشک نمائید، به هیچ وجه از اسپری یا ژل استفاده نکنید. اگر از موی مخصوص استفاده می­کنید قبل از دوش گرفتن آن را در بیاورید و دیگر آن را روی سر خود قرار ندهید.
  • سعی کنید صبحانه سبک بخورید و از خوردن قهوه یا سایر نوشیدنی‌­های کافئین دار خودداری کنید.
  • صبح روز عمل لباس راحت بپوشید می‌­توانید از لباسی که در قسمت گردن گشاد است استفاده کنید تا از دست زدن به سر پس از اتمام کار جراح و پوشیدن لباس، اجتناب گردد و مشکلی پیش نیاید.

پس از کاشت مو چه اتفاقی رخ می­‌دهد؟


پس از اتمام فرایند کاشت مو می‌توانید به تدریج شاهد نتایج مورد نظر باشید رعایت نکاتی که پزشک به شما گوشزد می­کند مهمترین نکات در کاشت مو محسوب می­شود.

  • پس از اتمام کاشت مو، جراح به شما داروهایی مانند استروئید ( ضد التهاب )، داروی مسکن، و آنتی بیوتیک ( ضد عفونت ) می­‌دهد. پس اطلاعات لازم در خصوص زمان و نحوه مصرف آنها را در اختیار شما قرار می­دهد. پس اطلاعات لازم در خصوص زمان و نحوه مصرف آنها را در اختیار شما قرار می­دهد.
  • برداشت واحد فولیکولی یک روش کم تهاجم برای کاشت مو است، با این حال باید انتظار قرمز شدن پوست را در محل برداشت فولیکول و پیوند آن داشته باشید. قرمزی پوست براساس جنس پوست و شرایط بدنی شما، ظرف مدت چند روز بهبود می­یابد.
  • معمولا پس از کاشت مو هیچ گونه دردی را احساس نمی­کنید، اما باید از لمس کردن موضع و عرق کردن بیش ار حد اجتناب کنید. به این ترتیب پیشنهاد می­کنیم که تا دو روز پس از کاشت مو در منزل استراحت کنید. طبق دستور پزشک موهای خود را بشوئید و از نکاتی که پزشک در خصوص استفاده از شامپو در دو هفته اول پس از درمان گوشزد می­کند، پیروی کنید تا فرایند بهبود تسریع شود.

حتما بخوانید: نحوه مراقبت از زخم ها بعد از کاشت مو به روش FIT

کاشت مو توسط لیزر چیست؟


کاشت-مو-توسط-لیزر-چیست؟

قبل از هر کاری باید مفهوم کاشت مو توسط لیزر را توضیح دهیم. نقش فعلی لیزر در کاشت مو، ایجاد سوراخ­‌های مورد نیاز برای قرار دادن گرافت درون پوست است. در کاشت مو به کمک لیزر هزاران فاکتوری که در موفقیت کار نقش دارند در نظر گرفته نمی­‌شوند. از آنجایی که از لیزر در بخش­‌های اصلی کاشت مو مانند برداشت فولیکول، تقسیم گرافت و قرار دادن آنها درون پوست استفاده می­‌شود، باید عبارت کاشت مو توسط لیزر را با عبارت ایجاد سوراخ­‌های مورد نیاز برای پیوند توسط لیزر تعویض کرد تا بتوان نقش اصلی لیزر را در کاشت مو درک کرد.

آیا این روش با درد همراه است؟


این ادعا که کاشت مو با لیزر یک روش بی ­درد است. گمراه کننده می­‌باشد. در حال حاضر از لیزر الترا یا سوپر ضرب‌ه­ای CO2 استفاده می­شود. این لیزرها بر خلاف لیزرهایی که با فوتوترمولیز انتخابی کار می­کنند. با کمک نیروی بخار به سوراخ کردن بافت می­پردازند. از آنجایی که ضربه این لیزرهای جدید بسیار کوتاه است. گرمای کمی به پوست منتقل می­شود و در نتیجه آسیب دیدگی بافت­‌های مجاور کمتر است. بافت­‌هایی که توسط لیزر هدف قرار داده می­شوند به صورت تصادفی تخریب می­شوند. به همین دلیل انجام این کار بدون بی­حسی کردن کامل پوست قبل از شروع درمان، بسیار دردناک است. به این ترتیب، لیزر یک روش بدون درد محسوب نمی­شود. بنابراین جراح قبل از شروع کار و کاشت مو پوست بیمار را بی‌حس می­کند تا دچار درد و ناراحتی نشود.

مشکلات مربوط به هموستاز


آثار بند آوردن خون در لیزر با گاز دی اکسید کربن در هنگام درمان به خوبی مشاهده می­‌شود، با این حال فشار دادن پوست و استفاده از اپی نفرین می‌­تواند به قطع شدن خونریزی کمک کند، بنابراین جراح می­تواند فرایند ایجاد سوراخ در پوست و قرار دادن گرافت­‌ها درون آن را بدون خونریزی انجام دهد. در گذشته مشکلاتی در محل گیرنده مو به لحاظ سوراخ­‌های ایجاد شده به طول ۶ – ۲ میلی متر یا قطر ۵/۱ تا ۵ میلی متر ایجاد می­‌شد، که اختلالاتی را در جریان خون این موضع به وجود می­‌آورد و در نتیجه شانس زنده مانده گرافت­‌ها کاهش می‌­یافت. استفاده از لیزر به رفع این مشکل کمک کرده است. رشد نامناسب گرافت‌­های پیوند شده در روش­های قدیمی اهمیت حفظ عروقی در محل پیوند را یادآوری کرد، بنابراین نباید در جراحی با لیزر، به ویژه در مواردی که از تجهیزات ساده استفاده می­شود، این نکته بسیار حیاتی را فراموش کرد.

پیوستگی بافت همبند


یکی دیگر از مشکلاتی که در پی استفاده از لیزر ایجاد می­شود، تخریب کلاژن پوست و بافت­‌های ارتجاعی آن است. این مساله بر بافت­‌های ناحیه گیرنده تاثیر می­گذارد و باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می­شود، در نتیجه میزان ریزش گرافت­های پیوند شده افزایش می­یابد. یکی از سوالاتی که در خصوص درمان با لیزر مطرح می­شود به مساله رشد گرافت­‌های پیوند شده مربوط است. محققان در تحقیقی که در این خصوص انجام داده­اند به این نتیجه رسیدند که محل لیزر بیشتر مستعد مرگ بافت و تشکیل اسکار تا سه روز پس از جراحی هستند همچنین احتمال پیدایش پیش از حد بافت‌های همبند در این نقاط تا سه ماه پس از جراحی وجود دارد.

در ادامه بخوانید: کاشت ابرو طبیعی با روش fit

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.