طب سوزنی روشی ایمن برای درمان ریزش، رشد مجدد و پیشگیری از ریزش مو

0

داشتن موهای زیبا و پرپشت یکی از فاکتور های مهم زیبایی زنان و مردان است. ریزش روزانه صد تار مو امری طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد اما برخی از افراد به دلیل مسائل ژنتیکی، افزایش سن، استرس و بیماری حجم زیادی از موهای خود را از دست می دهند. موهای کم حجم باعث کاهش اعتماد به نفس و نارضایتی از ظاهر در افراد می شود. یکی از روش های رایج در طب سنتی برای درمان ریزش مو استفاده از طب سوزنی است. طب سوزنی با افزایش جریان خون می تواند در درمان ریزش مو موثر باشد.

مزایای طب سوزنی برای رشد مو


 • شاخص‌ترین مزیت طب سوزنی برای درمان ریزش مو این است که این روش درمانی کاملاً ایمن است و نیازی به مصرف کردن مواد شیمیایی یا استعمال مواد شیمیایی بر روی پوست سر ندارد. به علاوه با انجام دادن طب سوزنی از مزیت جانبی آزاد شدن جریان انرژی برخوردار می‌شوید که سلامت عمومی بدن را بهبود می‌دهد و پوستی نرم و صاف را برایتان به ارمغان می‌آورد.
 • طب سوزنی درمانی بدون درد است که نیازی به تزریق داروی بی‌حسی ندارد. طب سوزنی اثر درازمدتی بر رویش مو دارد، البته توصیه می‌شود که درمان را به طور دوره‌ای تکرار کنید تا جریان خون در بهترین حالت ممکن باقی بماند و ریشه‌های مو تقویت شود.

علت ریزش مو


ریزش چند تار مو در طول روز طبیعی است؛ کم‌پشت شدن تدریجی موها، به ویژه در اثر فرایند طبیعی بالا رفتن سن نیز عادی است. ریزش مو زمانی نگران کننده و مشکل‌ساز می‌شود، که فرد نه با ریزش تارهای مو که با ریزش دسته‌های مو مواجه شود. برخی افراد در سنین جوانی به دلایل زیر با ریزش و کم‌پشت شدن موها روبرو می‌شوند:

 • وراثت: ژنتیک شایع‌ترین دلیل ریزش مو است. بسیاری از افرادی که یکی از والدینشان یا هر دو در جوانی ریزش مو داشته است، این مشکل را از والدینشان به ارث می‌برند.
 • مصرف دارو: ریزش مو یکی از عوارض جانبی مصرف داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی است.
 • بارداری: ریزش مو یکی از عوارض بارداری است. بخش اعظم مواد مغذی بدن در دوران بارداری برای تغذیه‌ی جنین در حال رشد به کار برده می‌شود، در نتیجه عدم تعادل هورمونی ایجاد می‌شود و مادر دچار ریزش مو می‌شود.
 • ابتلا به بیماری: بیماری‌ها و عارضه‌های مختلفی، از قبیل بیماری تیروئید، کم‌خونی، کمبود پروتئین و کمبود ویتامین وجود دارند که باعث ریزش مو می‌شوند.

نشانه‌ها و علائم ریزش مو


ریزش مو کم‌پشت شدن تدریجی موها، طاسی سکه‌ای یا طاسی کامل را به دنبال دارد. در این بخش انواع ریزش مو را معرفی می‌کنیم.

 • آلوپسی آرهآتا (ریزش موی سکهای): این عارضه باعث ریزش موی کامل در افرادی می‌شود که دچار بیماری خاصی نیستند. آلوپسی آره‌آتا غالباً موجب می‌شود که مو به صورت لکه‌های گردی بریزد و به همین دلیل آلوپسی آره‌آتا گفته می‌شود.
 • ریزش موی ارثی: ریزش موی ارثی در بانوان موجب کم‌پشت شدن موها می‌شود که از وسط سر شروع می‌شود.
 • آلوپسی تراکشن (ریزش موی ناشی از کشیدن موها): مدل موهایی که باعث کشیده شدن مداوم پوست سر می‌شود، به ریزش مو دامن می‌زند.
 • تریکوتیلومانیا (اختلال کندن مو): این ناراحتی روانی بیمار را وادار می‌کند که موهای خود را آنقدر بکشند تا از سر جدا شود.

حتما بخوانید: کاشت مو به روش FUT

 درمان ریزش مو با طب سوزنی


 یکی از روش های طبیعی و متداول در طب سنتی برای درمان ریزش مو استفاده از طب سوزنی است.

تاریخچه‌ی مختصر طب سوزنی

طب سوزنی ۳۵۰۰ سال پیش در چین باستان ابداع شد و امروزه یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین روش‌های درمانی در سراسر جهان به شمار می‌آید. طب چینی هنوز سیستم درمانی اصلی برای یک چهارم جمعیت جهان است. چی (Qi) در طب سنتی چین نیروی زندگی یا انرژی حیاتی محسوب می‌شود. چی در گذرگاه‌هایی در جریان است که در امتداد اعضاء مختلف بدن و در تمام اندام‌های ما کشیده شده است. چی شبکه‌ای را تشکیل می‌دهد که شباهت زیادی به نقشه‌ی مترو دارد. این گذرگاه‌های مختلف نیز مانند مترو همپوشی دارند و وجود تمام آنها برای عملکرد صحیح کل شبکه لازم است. متعادل و هماهنگ بودن جریان چی در سراسر بدن وضعیت سلامتی را تعیین می‌کند. عدم تعادل در جریان انرژی چی موجب بروز بیماری‌های مختلف می‌شود. روش‌های گوناگونی برای بازیابی و حفظ جریان روان انرژی و ارتقاء سلامتی وجود دارد. متخصص طب سوزنی سوزن‌هایی به باریکی مو را در نقاط خاصی از بدن فرو می‌کند؛ این نقاط در امتداد مریدین‌ها یا گذرگاه‌هایی که قبلاً به آنها اشاره کردیم، قرار دارند و انرژی چی را هدایت می‌کنند.

طب سوزنی برای ریزش مو با الگوی مردانه

هیچ پژوهشی سودمندی طب سوزنی را برای درمان طاسی با الگوی مردانه تایید نمی‌کند. ریزش مو با الگوی مردانه غالباً پی‌آمد عامل‌های ژنتیک و تغییرات هورمونی است؛ حال آن که به نظر نمی‌رسد طب سوزنی تاثیری بر این عارضه‌ها داشته باشد. البته محققان در یک پژوهش متوجه شدند که طب سوزنی گاهی اوقات روش بهتری برای درمان نوع دیگری از ریزش مو به نام ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی آره‌آتا است. ریزش موی سکه‌ای زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله کند. حمله به فولیکول‌های مو ریزش مو را به دنبال دارد که غالباً به صورت لکه‌های کوچکی روی تمام سر دیده می‌شود. دلیل سودمندی طب سوزنی برای درمان ریزش موی سکه‌ای مشخص نیست، ممکن است این تاثیرگذاری به یکی از مزایای متداول طب سوزنی، یعنی افزایش جریان خون و بهبود گردش خون در پوست مربوط باشد. بهبود گردش خون فولیکول‌های مو، عصب‌ها و رگ‌ها را تحریک می‌کند تا ریزش مو متوقف شود. پس از آن و با تکرار کردن درمان رشد موهای جدید شروع می‌شود.

طب سوزنی برای ریزش موی زنان

ریزش مو با الگوی زنانه نیز از عامل‌های ژنتیک و تغییرات هورمونی نشأت می‌گیرد. در این زمینه نیز پژوهشی انجام نشده است، که بیانگر سودمندی طب سوزنی در درمان ریزش مو با الگوی زنانه باشد. بااین حال بانوانی که دچار ریزش مو از نوع آلوپسی آره‌آتا شده‌اند، با بهره‌گیری از طب سوزنی متوجه کاهش ریزش مو و رشد دوباره‌ی موها می‌شوند. سوزن‌های ظریف طب سوزنی پوست سر را تحریک می‌کند و احتمال رویش مجدد موها را افزایش می‌دهد.

تاثیر طب سوزنی بر ریزش مو

مو در طب سنتی چین با دیگر بخش‌های حیاتی‌تر بدن، مانند خون و اندام‌های داخلی ارتباط دارد. متخصص سوزن‌ها را در نقاط اصلی سر فرو می‌کند تا گردش خون و توزیع جریان انرژی بهبود یابد. این سوزن‌ها فولیکول‌های مو و همچنین عصب‌های خاص و رگ‌های خونی سر را تحریک می‌کنند. درمان ریزش مو با طب سوزنی فرایندی طولانی است و مشاهده‌ی نتایج آن نیاز به صبر و تعهد به طرح درمان دارد. بنابراین از طب سوزنی انتظار معجزه‌ی یک‌شبه نداشته باشید. به بیماران توصیه می‌شود که داروهای گیاهی یا پمادهای موضعی را نیز در کنار طب سوزنی روی پوست سر استعمال کنند. همچنین ماساژ دادن با حوله‌ی گرم روش دیگری برای تحریک جریان خون در سراسر بدن است. این نوع درمان درد پوستی را که در اثر عارضه‌های مختلفی مانند ریزش موی ناشی از کشیدن پوست سر (آلوپسی تراکشن) آسیب دیده است، تسکین می‌دهد. طب سوزنی ناراحتی مربوط به ورم‌های دردناک، خارش و گاهی اوقات حتی التهاب ناشی از آلوپسی تراکشن را کاهش می‌دهد.

حتما بخوانید: کاشت مو به روش FUE

آیا طب سوزنی ارزش امتحان کردن دارد؟

تصور فرو کردن سوزن در بدن برای بسیاری از افراد ترسناک است، زمانی که قرار باشد این سوزن‌ها در پوست سر فرو برده شود، این ترس و نگرانی صدچندان می‌شود. چنانچه قصد دارید طب سوزنی را برای درمان ریزش مو امتحان کنید، حتماً ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید، به ویژه اگر فکر می‌کنید، ریزش مو علامتی از ابتلا به یک عارضه است. در هرحال اگر در جستجوی روشی برای درمان ریزش مو هستید که در آن از مواد شیمیایی استفاده نشود، طب سوزنی ارزش امتحان کردن را دارد. اما به خاطر داشته باشید که طب سوزنی تاثیری بر ریزش موی کامل ندارد. صرفاً زمانی می‌توانید ریزش مو را درمان کنید که موها هنوز در حال ریختن باشد، وقتی دیگر مویی روی سر باقی نمانده باشد، دیگر کار از کار گذشته است.

هزینه و کاربردهای ایمن طب سوزنی

هزینه‌ی طب سوزنی در مقایسه با درمان‌ها و روش‌های جراحی که در آنها دارو تزریق می‌شود، بسیار پایین‌تر است. محدوده‌ی قیمتی یک جلسه طب سوزنی برای تمام بیماران یکسان نیست، بااین حال هزینه‌ی یک دوره‌ی کامل درمان در نهایت کمتر از هزینه‌ی مربوط به ویزیت‌های متخصص پوست و داروهای تجویزی خواهد بود. طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی قدیمی طب نامرسوم است که صدها سال است در کمال ایمنی انجام شده است. بنابراین لازم نیست نگران سلامتی خودتان حین انجام طب سوزنی باشید، البته به شرطی که به متخصص مجرب و آموزش دیده مراجعه کنید. همه می‌توانند از طب سوزنی بهره بگیرند؛ تنها موردی که قبل از طب سوزنی باید به آن توجه کنید، احتمال بروز حساسیت است. بدن در بعضی جلسات طب سوزنی قبل یا بعد از فرو کردن سوزن‌ها با روغن گیاهی ماساژ داده می‌شود. اگر حساسیت‌های خاصی دارید، حتماً از متخصص سوال کنید که این روغن گیاهی از چه موادی تشکیل شده است. همچنین بهتر است موادی را که به آنها آلرژی دهید، به متخصص اطلاع بدهید تا در صورت لزوم از مواد جایگزین استفاده شود.

پیشگیری از ریزش مو


 برخی از مواد غذایی و همچنین ماساژ برخی از روغن ها به موی سر می تواند از ریزش مو پیشگیری کند.

با خوردن چه غذاهایی می‌توانیم از ریزش مو پیشگیری کنیم؟

تغذیه نقش مهمی در سالم و پرپشت نگه داشتن موها دارد. بارها و بارها ثابت شده است که رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل سلامتی را بهبود می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که تارهای مو یک به یک از روی سر بریزد. تغییر سبک زندگی نیز تاثیر انکارناپذیری بر سلامتی و پرپشتی موها دارد. خوراکی‌های زیر منابعی سرشار از ویتامین و مواد مغذی هستند که نیازهای اصلی بدن را تامین می‌کنند:

 • اسفناج: اسفناج منبع آهن است، بنابراین مقدار بیشتری از آن را در برنامه غذایی خود بگنجانید. وجود آهن برای توزیع مواد مغذی ضروری است و به بهبود گردش خون در بدن و پوست سر کمک می‌کند.
 • هویج: وجود ویتامین آ برای حفظ تعادل صحیح بین چربی‌ها، عناصر هورمونی و مواد مغذی پوست سر و تارهای مو حیاتی است. این ویتامین به صورت ویتامین آ بتا کاروتن در هویج وجود دارد.
 • ماست: ماست به جز طعم دلپذیر، سرشار از کلسیم، ویتامین B5 ، D و پروتئین‌های سالمی است که برای رشد موهای جدید لازمند.

درمان‌های خانگی برای پیشگیری از ریزش مو

تعداد درمان‌های طبیعی کل‌نگر برای حل مشکل ریزش و کم‌پشت شدن موها آنقدر زیاد است که احتمالاً برای یافتن روش مناسب سردرگم خواهید شد. هدف از این درمان‌ها این است که تارهای موی موجود تقویت شود تا موها پرپشت‌تر به نظر برسد. درمان‌های خانگی زیر گردش خون را بهبود می‌دهد و موها را تقویت می‌کند تا از داشتن موهایی سالم و پرپشت لذت ببرید:

 • روغنهای حیاتی: استفاده از روغن‌های حیاتی مانند روغن بادام، درخت چای و حتی جوانه گندم یک روش عالی برای پیشگیری از ریزش مو است. هدف از استفاده از این روغن‌ها این است که پوست سر و پایانه‌های عصبی نزدیک ریشه‌های مو شل شود تا استرس یا عامل‌های دیگر ریزش مو کمتر شود.
 • آلوئهورا: آلوئه‌ورا را به دو روش می‌توانید مصرف کنید؛ می‌توانید آلوئه‌ورا را مانند روغن یا سرم و فراورده‌های دیگر به صورت موضعی مصرف کنید یا نوشیدنی آلوئه‌ورا بنوشید. آلوئه‌ورا عناصر التهابی سلولی را سرکوب می‌کند و سرزندگی را از داخل به بیرون و همچنین به صورت موضعی افزایش می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.