مزوتراپی مو: درمان کم تهاجمی ریزش و رشد مجدد مو در زنان و مردان

0

ریزش مو دلایل مختلفی مانند بالا رفتن سن، کمبود مواد مغذی و عدم تعادل هورمونی دارد. ریزش مو فارغ از دلیل آن، مشکل مزمنی است که اعتماد به نفس فرد و زیبایی ظاهری وی را تحت‌ الشعاع قرار می‌ دهد. خبر خوب این است که مزوتراپی درمانی موثر برای ریزش مو است که به روشی بدون درد و کم‌ تهاجمی باعث رویش مجدد مو و ترمیم مو می‌ شود.

مزایای متعددی که مزوتراپی برای درمان ریزش مو دارد، آن را به یکی از درمان های پرطرف دار تبدیل کرده است. مهم ترین مزایای مزوتراپی مو عبارت است از:

 • ایمن بودن روش
 • عوارض جانبی مزوتراپی مو حداقل است و شامل مواردی همچون تداخل دارویی و حساسیت می‌ شود.
 • عدم نیاز به بیهوشی
 • دوران بهبود سریع
 • بدون درد

تاریخچه مزوتراپی


مزوتراپی توسط پزشکی به نام میشل پیستور (۲۰۰۳ ـ ۱۹۲۴) در سال ۱۹۵۲ و هنگام برخورد با یک بیمار در یکی از دهکده های فرانسه ابداع شد. بیمار دکتر پیستور کارگری بود که دچار حملات آسم می شد. دکتر پیستور این بیمار را با تزریق پروکائین درمان کرد. درمان اولیه با پروکائین تاثیر کمی بر روی بیماری تنفسی کارگر داشت، اما بیمار بیان داشت که بعد از سال ها ناشنوایی توانسته است صدای ناقوس روستا را بعد از تزریق پروکائین بشنود. در مرحله بعد دکتر پیستور پروکائین را مستقیماً نزدیک گوش بیمار تزریق کرد و این تزریق را آنقدر تکرار کرد تا شنوایی بیمار برگردد. از آن به بعد دکتر پیستور همین روال را برای درمان بیماران دیگرش ادامه داد و با تزریق در نزدیکترین نقطه ی ممکن به موضع مورد نظر توانست بیماری های بسیاری را با موفقیت درمان کند. شعار معروف دکتر پیستور این بود که: “یک مقدار کم، هر چند وقت یک بار در محل مناسب” پژوهش های مستمر دکتر پیستور در نهایت در سال ۱۹۶۴ منجر به تاسیس انجمن مزوتراپی فرانسه در شهر پاریس شد و دانشکده پزشکی فرانسه مزوتراپی را در سال ۱۹۸۷ رسماً به عنوان یک مدالیته ی درمانی معتبر و قانونی در پزشکی متعارف به رسمیت شناخت. مزوتراپی سال ها است که در سراسر جهان، در اروپا، امریکای جنوبی، ایالات متحده امریکا و آسیا با موفقیت برای درمان انواع ریزش مو انجام می شود.

دلایل ریزش مو


همگی ما ریزش مو را در مرحله‌ای از زندگی خود تجربه می‌کنیم. ریزش مو دلایل مختلفی دارد که بعضی از آنها طبیعی و غیرقابل اجتناب است و بعضی را به راحتی می‌ توان متوقف یا از بروزشان پیش گیری کرد.

برخی از دلایل ریزش مو عبارتند از:

 • سفت بستن مو ها: مدل‌ هایی مانند بافت آفریقایی یا حتی دم اسبی بالا که مو در آنها کشیده می‌شود، موجب ریزش مو می‌شود. از این نوع ریزش مو با اصطلاح تراکشن آلوپسی (ریزش موی ناشی از کشیدن) یاد می‌شود. موی سر در اثر مدل‌های بستن سفت، کشش شدیدی را تحمل می‌کند که منجر به ریزش آن می‌ شود.
 • بیماری جنون کندن مو: بیماری جنون کندن مو به اختلالی گفته می‌شود که بیمار در اثر ابتلا به آن مو های سر و دیگر نقاط بدن را می‎کشد و می‌ کند. این عادت نوعی اختلال جبری وسواسی است و بیماران هنگامی که عصبی می‌ شوند یا در موقعیت‌ های پرتنش قرار می‌ گیرند، شروع به کندن مو می‌ کنند. چنانچه عارضه شدید باشد، لکه‌ های طاسی روی سر ایجاد می‌شود. البته اگر علت اصلی این اختلال تشخیص داده و متوقف شود، مو معمولاً دوباره رشد می‌ کند.
 • کمبود ویتامین: رژیم غذایی متعادل و دریافت مقدار مناسب ویتامین‌ها و مواد مغذی نقش مهمی در رشد مو دارد. مواد مغذی باعث رشد مو می‌شوند. کمبود ویتامین ریزش مو را به دنبال دارد، کمبود پروتئین و ویتامین ب یکی از علل اصلی ریزش مو به شمار می‌آید. کمبود ویتامین به راحتی با تجدید نظر در تغذیه و دریافت مواد مغذی کافی یا با مصرف مکمل‌ های ویتامین درمان می‌ شود.
 • استرس: استرس فیزیکی ناشی از جراحی یا استرس روحی مربوط به حوادث مهمی مانند مرگ عزیزان موجب ریزش مو می‌شود. استرس شوکی را به بدن وارد می‌کند که تعادل هورمونی را تغییر می‌دهد. این عدم تعادل موجب تلوژن افلوویوم می‌ شود که فولیکول‌ های مو را تحریک می‌کند تا در فاز استراحت قرار بگیرند. در نتیجه رشد موها متوقف می‌شود و موها بعد از چند ماه می‌ریزد. چنانچه استرس متوقف شود، موها دوباره رشد خواهد کرد.
 • ریزش مو با الگوی مردانه: ریزش مو با الگوی مردانه اصلی‌ترین علت ریزش مو است. فولیکول‌ های مو به تدریج تغییر می‌کنند و تحلیل می‌روند، در نتیجه موها کم‌ پشت می‌شود. افزایش میزان هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) منجر به تخریب فولیکول‌ های مو می‌شود. فولیکول‌ های مو در اثر افزایش تدریجی هورمون دی هیدروتستوسترون کاملاً از بین می‌روند و در نتیجه دیگر مویی رشد نمی‌ کند.

کاربرد مزوتراپی برای ریزش مو


مززوتراپی عمدتاً مو هایی را ترمیم میکند که در اثر عامل های ژنتیکی یا خطرهای محیطی زودتر از موعد آسیب دیده اند. همچنین مزوتراپی روشی برای درمان شوره یا خشکی پوست سر، پرپشت کردن موها یا ترمیم موهای آسیب دیدهی زنان به شمار می آید. مزوتراپی با این هدف انجام می شود که پوست سر نسبت مناسبی از تمام آمینو اسیدهای موجود در موهای سالم را دریافت کند. به علاوه چون مزوتراپی تولید پروتئین های کراتین را افزایش میدهد، روش موثری برای درمان بسیاری از مشکلات مو و پوست سر محسوب می شود.

تاثیر مزوتراپی بر ریزش مو


اصل بنیادی مزوتراپی بسیار ساده است. آمینو اسید ها، ویتامین ها، آنزیم ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی در درمان مزوتراپی مستقیماً در بافت هدف تزریق می شود، تزریق مستقیم این مواد نتیجه ی موثرتر و سریع تری را نسبت به دیگر روش های دریافت آن ها به دست می دهد. مزیت دیگر مزوتراپی این است که تزریق بسیار کوچک مزوتراپی آسیبی بسیار جزئی را در محل تزریق ایجاد می کند. این آسیب دیدگی عامل های التیام بخشی بدن را تحریک می کند و به ترمیم و جوان سازی پوست اطراف محل تزریق و فولیکول های مو کمک می کند. به عبارت دیگر مزوتراپی به دلیل تزریق مستقیم غلظت بالایی از مواد مغذی در پوست سر درمانی برای رویش مجدد مو است که سازو کار التیام بخشی خود بدن را نیز وادار به رویش مجدد و ترمیم بیشتر موها می کند.

مواد فعال موجود در محلول مزوتراپی مو


 • استیل تترا پپتید  ۳ (جایگزین ماینوکسیدیل): این ترکیب التهاب را کاهش می‌ دهد، ریزش مو را متوقف می‌ کند، موجب رویش مو می‌ شود، میزان هورمون دی هیدروتستوسترون را تنظیم می‌ کند، بافت سلولی خارجی را تحریک می‌کند و پروتئین‌ ها را جذب می‌ کند. همچنین استیل تترا پپتید ۳ موجب شکل‌ دهی به بافت می‌ شود و  تاثیر مستقیمی بر روی فولیکول‌ های مو دارد. سیگنال شکل‌ دهی باعث بزرگتر شدن فولیکول‌ های مو می‌ شود، به این ترتیب موها پایه‌ی محکم تری پیدا می‌ کنند و  سالم‌ تر می‌ شوند.
 • بیوکانین A: بیوکانین آ نوعی ایزوفلاون قدرتمند است که از شبدر قرمز به دست می‌ آید. بیوکانین آ یک ترکیب طبیعی آلی است که در دسته‌ی فیتوکمیکال‌ های (مواد شیمیایی گیاهی) موسوم به فلاونوئید قرار می‌گیرد. شبدر قرمز در گذشته برای درمان آسم، سرطان و اختلال‌ های التهابی پوست مانند پسوریازیس و اگزما به کار برده می‌ شد. بیوکانین آ تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون را در ریزش موی آندروژنیک (طاسی مردانه یا سکه‌ای) تعدیل می‌ کند.

آماده شدن برای مزوتراپی مو


برخی بیماران باید داروی ضد ویروسی دریافت کنند، مصرف این دارو از روز عمل شروع می شود و ۱۰ ـ ۵ روز ادامه دارد. همچنین از چند روز قبل از عمل باید از مصرف فراورده های حاوی رتینول و پراکسید بنزول خودداری کنید.

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو


• بلافاصله بعد از درمان یخ روی موضع بگذارید و در صورت لزوم این کار را ظرف ۴۸ ـ ۲۴ ساعت بعد از عمل برای کاهش ورم تکرار کنید. پس از مزوتراپی مو با قرمزی، سوزش و تیر کشیدنی مواجه می شوید که ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت ادامه دارد و بعد از آن کبودی و ورم ظرف ۷۲ ـ ۶ ساعت به اوج خود می رسد.
• به مدت حداقل ۴۸ ساعت بعد از مزوتراپی مو از شستن سر یا دوش گرفتن خودداری کنید.
• دارو های ضدالتهابی (آسپرین، مورتین و …) یا ویتامین E را تا ۴۸ ساعت بعد از مزوتراپی مصرف نکنید. برای تسکین درد می توانید تایلنول یا هر داروی دیگری را مصرف کنید که پزشک معالجتان تجویز کرده است.
• وان آب داغ، سونا، جکوزی و ماساژ تا ۴۸ ساعت بعد از مزوتراپی توصیه نمی شود. بعد از گذشت ۴۸ ساعت بهتر است دوش بگیرید یا حمام کنید تا فرایند التیام تسهیل شود.
• به مدت دو هفته بعد از مزوتراپی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از حرارت، حمام آفتاب یا سونا استفاده نکنید.
• شنا و آبتنی در استخرهای روباز به مدت حداقل یک هفته ممنوع است.
• تغذیه سالمی داشته باشید، فست فود و غذا های ناسالم مصرف نکنید و برنامهی ورزشی منظمی را با پشتکار دنبال کنید.

نتایج مزوتراپی


 • تحریک رشد موهای جدید
 • پیشگیری از شکستن مو ها
 • تسریع تشکیل فولیکول‌ های موی جدید
 • ترمیم بافت‌های آسیب دیده‌ی پوست سر
 • افزایش حجم و تراکم مو
 • بهبود گردش خون در پوست سر
 • محسوس بودن نتایج درمان ظرف دو ماه

البته مورد هر بیمار منحصر به فرد است و هر جراحی ویژگی‌های خاص خود را دارد. بنابراین نتایج هیچ دو درمان جوانسازی مانند هم نخواهد بود و نتایج به دست آمده برای هر بیمار با دیگری تفاوت دارد.

خطرهای احتمالی و عوارض جانبی مزوتراپی


مزوتراپی مو هیچ گونه عوارض جانبی دائمی یا بلندمدت را به دنبال ندارد. شایع‌ ترین عوارض جانبی مزوتراپی عبارت است از:

 • کبودی: این عارضه معمولاً ظرف یک هفته برطرف می‌ شود.
 • احساس درد و ناراحتی در پوست سر که عموماً ظرف ۴۸ ـ ۲۴ ساعت آرام می‌ شود.

سوالات رایج


هر جلسه مزوتراپی مو چقدر طول می کشد؟

تزریق مزوتراپی ۳۰ ـ ۱۰ دقیقه طول میکشد؛ البته مدت زمان درمان به گستردگی ناحیه ی مورد نظر بستگی دارد.

درمان ریزش مو با مزوتراپی در چند جلسه انجام می شود و فاصله جلسات چقدر است؟

معمولاً فقط ۱۰ جلسه درمان مزوتراپی برای تحریک رشد مو کافی است. در ابتدا ۸ ـ ۶ جلسه درمان هر دو هفته یک بار انجام می شود و بعد از آن درمان سالانه یک یا دو بار برای حفظ نتایج تکرار می شود.

مزوتراپی مو برای چه افرادی مناسب نیست؟

افراد دچار بیماری های  پوستی، التهاب پوست، دیابت، هموفیلی و بانوان باردار مجاز به انجام مزوتراپی نیستند، چون ممکن است این درمان وضعیت‌ شان را وخیم تر کند.

آیا مزوتراپی دردناک است؟

از آنجایی که در مزوتراپی از سوزن‌ های بسیار ظریفی استفاده می‌شود و تزریق فقط تا سطح چربی زیر پوست پیش برده می‌شود، تزریق مزوتراپی دردناک نیست. چون سوزن در عضلات یا رگ‌ ها فرو نمی‌ رود، تزریق مزوتراپی برخلاف تزریق آمپول، آزمایش خون یا واکسیناسیون ناراحت کننده نیست. به علاوه تزریق با گان‌های میکرونیدلینگ بسیار سریع انجام می‌شود و این گان‌ها داروی مزوتراپی را حتی قبل از این که بدن متوجه شود، چه اتفاقی در حال رخ دادن است، تزریق می‌کنند. نهایت ناراحتی و دردی که بیماران حس می‌کنند احساس سوزش مختصری در ناحیه‌ی تزریق است که برای جلوگری از آن نیز می‌توان از ژل یا کرم بی‌حس کننده استفاده کرد.

نتایج مزوتراپی مو بعد از چه مدت مشخص می شود؟

معمولاً باید دو یا سه جلسه مزوتراپی انجام شود تا نتایج درمان مشخص شود، هرچند برخی بیماران باید دفعات بیشتری درمان را تکرار کنند و بعضی بعد از همان جلسه اول موفق به مشاهده نتایج می شوند. درهر حال متوسط تعداد جلسات درمان مزوتراپی دو یا سه جلسه است. مزوتراپی در نهایت منجر به افزایش رشد مو در امتداد خط رویش مو، پرپشت شدن موها و بهبود بافت و سلامت موها می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.