درمان ریزش موی شدید در زنان بدون نیاز به جراحی با کمک روش FIT

0

ریزش-موی-شدید-در-زنان

ریزش مو در زنان، به ویژه در زمان جوانی یا در دوران‌های حساس و سرنوشت‌ساز زندگی  اعتماد به نفس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید شیوه رشد موها را تجسم کنید، کافی است یک باغ را در نظر بگیرید، آنچه زیر زمین می‌گذرد، تاثیر مستقیم بر رویش و رشد موها دارد. سیکل نرمال رشد موها، نیز مانند باغ باید حاصلخیز باشد و محصولی بدهد که در این مورد، مو است. چرخه‌های رشد از آن رو مهم‌ هستند که اختلال در آنها باعث ریزش مو می‌شود. از عامل‌هایی که باعث اختلال در چرخه رشد مو می‌شود، می‌توان به مصرف دارو، بیماری، عفونت یا تماس با مواد شیمیایی اشاره کرد. این عامل‌ها مانع رشد مو به شیوه مناسب می‌شود.

حتما بخوانید:


درمان و ترمیم موی سر به علت ریزش مو


علت و درمان قطعی ریزش مو ارثی


درمان ریزش مو بعد از زایمان

همه دچار ریزش مو می‌شوند. این اتفاق معمولاً موقع دوش گرفتن، سشوار کشیدن موها یا شانه کردن آنها رخ می‌دهد و کاملاً طبیعی است اما در صورتی که ریزش مو زیاد و بی‌دلیل باشد واقعاً نگران ‌کننده است. کم شدن و ریزش مو در زنان به دلایل متفاوتی اتفاق می افتد. ازجمله دلایل ریزش مو در زنان می‌توان به  کمبود آهن، اختلالات غده تیروئید، کاهش مقدار استروژن، تغییرات هورمونی بعد از حاملگی و  داروها اشاره کرد. اما خوشبختانه معمولاً راهی برای برطرف کردن آن وجود دارد. از جمله راه‌های درمانی ریزش مو در زنان می‌توان به درمان دارویی و جراحی کاشت مو با روش‌های FIT و FUT اشاره کرد. هرچند جراحی کاشت مو درمانی پرهزینه است، اما داشتن موهای طبیعی، پرپشت و دائمی ارزش این هزینه را دارد. متخصصان ما در مرکز کاشت مو و ابرو موریان آماده ارائه خدمات در زمینه درمان ریزش مو با استفاده از انواع روش‌ها از جمله روش‌های جراحی FIT و  FUT با استفاده از بهترین تجهیزات و امکانات به شما عزیزان می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های 09395431350 و 02188762832 تماس حاصل فرمایید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام dr_maham@ مراجعه کنید.

دلایل ریزش مو در زنان


زایمان

اکثر بانوان در دوران بارداری متوجه رشد مو با سرعتی غیرعادی می‌شوند. بارداری زمانی است که همه چیز در حال رشد است، رشدی که از افزایش هورمون‌ استروژن نشأت می‌گیرد. چون مرحله رشد مو طولانی‌تر است، ریزش مو در دوران بارداری کمتر از همیشه می‌شود. اما پس از آن که میزان استروژن پس از زایمان به سطح عادی برگشت، چرخه‌ رشد مو به روال عادی برمی‌گردد و انبوه موهای ابریشمینی که ظرف ده ماه سر را پرپشت کرده بود، شروع به ریختن می‌کند. ریزش موی برخی مادران بسیار جزئی است، اما عده‌ای ظرف چند ماه با ریزش حجم زیادی از موها روبرو می‌شوند.

تغییر در روش‌های جلوگیری از بارداری

قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری یا استفاده از نوع متفاوتی از روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری باعث ریزش مو با علت هورمونی می‌شود. شروع مصرف یک داروی جدید، قطع مصرف آن یا تغییر دادن برند دارو باعث می‌شود که بدن با افزایش ریزش مو به این تحولات واکنش نشان دهد.

کمبود پروتئین

بدن برای تولید سلول‌های جدید مو به پروتئین نیاز دارد. اگر پروتئین کافی مصرف نکنید، بدن موهای جدید برای جایگزینی با موهای قدیمی و ریخته شده تولید نمی‌کند.

مصرف بعضی داروها

مصرف بعضی داروها باعث ریزش مزمن موها می‌شود. از پرمصرف‌ترین داروهایی که عامل ریزش مو در زنان است، می‌توان به داروهای درمان فشار خون، بعضی ضدافسردگی‌ها و داروهای HIV  اشاره کرد. اگر چند ماه پس از شروع مصرف یک داروی جدید متوجه ریزش مو شدید، حتماً با پزشک معالج خود درباره این مشکل صحبت کنید.

شوره یا پسوریازیس پوست سر

التهب و خارش پوست سر به معنای خاراندن مکرر و شدید سر است که یکی از نتایج آن افزایش ریزش مو است. شوره یکی از علل ریزش مو در زنان است که درمان آن بسیار ساده است، کافی است برای رفع شوره سر، شامپو پریتیون زینک مصرف کنید. رمز موفقیت این درمان ساده استمرار در مصرف شامپو است، بنابراین شامپو و نرم کننده‌ای انتخاب کنید که آن را دوست داشته باشید. همچنین می‌توانید برای درمان پسوریازیس پوست سر به متخصص پوست مراجعه کنید تا موها پس از سالم شدن پوست سر، دوباره رشد کند.

تجربه کردن استرس و فشار جسمی یا عاطفی شدید

پس از پشت سر گذاشتن یک سانحه یا اتفاق ناراحت کننده مهمی، مانند تغییرات دگرگون کننده‌ای همچون طلاق، مرگ یکی از نزدیکان، تغییر شکل یا هر رخداد سرنوشت‌ساز دیگری که فراتر از تنش‌های روزمره است، احتمال ریزش مو وجود دارد. چون بدن منابع خود را برای پشت سر گذاشتن این اتفاق‌ها مصرف می‌کند، رشد مو موقتاً متوقف می‌شود. تمام موها با سرعت یکسان رشد نمی‌کنند، بعضی موها در حال رشد، بعضی در حال استراحت و تعدادی در حال ریختن هستند. بدن هنگام تجربه کردن چنین شرایطی چرخه رشد مو را متوقف می‌کند، سپس روال عادی دوباره از نو شروع می‌شود و تمام موهایی که در این مدت روی سر باقی مانده بود، هم‌زمان می‌ریزد. آسیب‌ها و صدمات جسمی، مانند یک عمل جراحی مهم، بستری شدن یا حتی کاهش وزن سریع و قابل توجه؛ نیز اثر مشابهی دارد.

بیماری‌های خودایمنی

بدن در اثر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، فولیکول‌های مو را با جسم خارجی اشتباه می‌گیرد، به اشتباه به آنها حمله می‌کند و در نتیجه موها می‌ریزد. آلوپسی آره‌آتا یا طاسی سکه‌ای، نوعی ریزش موی خودایمنی، یا عارضه‌ای شبیه به لوپوس، روماتیسم، بیماری تیروئید و انواع مختلف کم‌خونی پی‌آمد نقص در سیستم ایمنی بدن است. لوپوس اسکار (جای زخم) را در فولیکول مو ایجاد می‌کند که به ریزش موی دائمی می‌انجامد.

محکم بستن دائمی موها

محکم بستن موها باعث کشیده شدن موها می‌شود و به ریزش مو دامن می‌زند. اگر همیشه موهایتان را محکم می‌کشید و دم اسبی می‌بندید،  خط رویش مو به تدریج نازک‌تر می‌شود و اگر این شیوه بستن را باز هم ادامه دهید، ریزش مو دائمی خواهد شد. محکم بستن موها باعث ایجاد اسکار می‌شود که آسیبی غیرقابل جبران را به فولیکول‌های مو وارد می‌کند.

مصرف بیش از اندازه نرم کننده‌ها و فراورده‌های شیمیایی

فر کردن مرتب موها، مصرف مداوم نرم کننده‌ها و صاف کننده‌های شیمیایی و در کل، هر آن چه که مواد شیمیایی مضری برای پوست سر و موها در آن وجود دارد، به فولیکول مو آسیب می‌زند و ریزش موی دائمی را در پی دارد. هرچه موهای بی‌گناه را بیشتر بکشید و بپیچانید، احتمال رشد مجدد فولیکول‌ها کمتر می‌شود. در نتیجه موها کم‌پشت‌تر می‌شود و ریزش مو شدت می‌گیرد.

حتما بخوانید: انتخاب شامپوی ضد ریزش موی مناسب

درمان ریزش مو در زنان


درمان‌های خانگی

برای جبران کمبود ویتامین‌ها می‌توانید ویتامین یا مکمل‌های گوناگون مصرف کنید. فراورده‌های حاوی امگا ۳ و امگا ۶ را فراموش نکنید، البته مصرف این فراورده‌ها برای درمان ریزش مو تایید نشده است.

درمان دارویی

 ماینوکسیدیل

 • ماینوکسیدیل با غلظت ۲ و ۵ درصد را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید. ماینوکسیدیل به صورت فوم یا محلول موضعی به فروش می‌رسد. ماینوکسیدیل ۲ % برای درمان ریزش مو زنان توصیه می‌شود.
 • توصیه می‌شود که حداکثر دو بار در روز از ماینوکسیدیل استفاده کنید.
 • شواهد نشان می‌دهد که مصرف ماینوکسیدیل به رشد موی ۲۵ ـ ۲۰ درصد بانوان کمک می‌کند، و از ریزش موی اکثر بانوان جلوگیری می‌کند.
 • ماینوکسیدیل باید برای مدت کافی مصرف شود، تا نتایج مثبت آن مشخص شود. به محض قطع مصرف دارو، اثر آن نیز از بین می‌رود.
 • از شایع‌ترین عوارض جانبی ماینوکسیدیل می‌توان به تحریک پوست سر و رشد موی زائد روی ناحیه‌هایی از صورت یا دست‌ها اشاره کرد. جذب سیستمی در بعضی موارد باعث تاکی‌کاردی یا تند شدن تپش قلب می‌شود.

فیناستراید

فیناستراید یکی از داروهایی است که مصرف آن برای درمان ریزش مو تایید شده است، هرچند فیناستراید فقط برای درمان ریزش موی مردان مورد تایید است.

 • مصرف فیناستراید رشد مو را بیشتر می‌کند و فرایند ریزش مو را در مردان کاهش می‌دهد. البته پژوهش‌هایی در زمینه فواید مصرف فیناستراید برای بانوان در حال انجام است.
 • مصرف فیناستراید برای درمان ریزش موی زنان مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) نیست، بنابراین تجویز این دارو برای بانوان جنبه آزمایشی دارد.
 • بانوانی که در سن فرزندآوری قرار دارند، نباید قرص‌های حاوی فیناستراید را حتی لمس کنند، چون ممکن است باعث نقص‌های مادرزادی شود.
 • کاهش میل و عملکرد جنسی از شایع‌ترین عوارض مصرف فیناستراید در آقایان محسوب می‌شود. از دیگر عوارض احتمالی فیناستراید می‌توان به سرگیجه، لرز، تعریق یا از حال رفتن هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده اشاره کرد.

کاشت مو

برای کاشت مو لازم است که ابتدا فولیکول‌های موی سالم از ناحیه‌هایی از پوست سر جدا شود که موهای ضخیمی دارد. سپس جراح فولیکول‌های جدا شده را در ناحیه‌های کم‌پشت یا طاس سر قرار می‌دهد. در عمل کاشت مو صدها فولیکول مو جدا می‌شود و به ناحیه‌های مورد نیاز پیوند زده می‌شود. جراحی کاشت مو درمانی پرهزینه است، اما داشتن موهایی پرپشت ارزش تقبل این هزینه را دارد. مهمترین روش‌هایی که امرزه برای کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از FIT و FUT:

کاشت موبه روش FIT

در این روش، برداشت فولیکول‌های مو به صورت گروهی و دانه‌ای از پشت سر شخص، با هولدرهای دستی برداشته می‌شوند. این روش نیازی به جراحی ندارد و  تعداد خیلی زیادی از فولیکول‌های مو را نمی‌توان در یک جلسه به جلوی سر انتقال داد، این روش FIT نامیده می‌شود. مزایای کاشت مو به روش FIT  عبارتند از:

 • با توجه به اینکه در این روش نیازی به برداشتن یک لایه کامل از پشت سر بیمار وجود ندارد، در این روش هیچ برش خاصی بر روی سر ایجاد نمی‌شود و نیازی به بخیه زدن نیز وجود ندارد.
 • زمان ریکاوری در این روش بسیار سریع تر از روش FUT است و بیماران اغلب می‌توانند فردای درمان به محل کار خود مراجعه کنند.
 • در این روش هیچ جراحتی بر روی سر باقی نمی‌ماند.

کاشت موبه روش FUT

این تكنیك یكی از اولین روش‌های كاشت موی طبیعی در دنیا می‌باشد. در این روش یک باریکه از پشت سر به ضخامت (عرض)یک الی دو سانتی متر و به طول ۲۰تا ۲۵ سانتی متر برداشته شده و توسط تكنسین‌ها و تیم پیوند مو فولیکول‌های مو از آن خارج می‌شود. و در ‌‌نهایت آن محل برش بخیه می‌زنند و گرفت‌های جدا شده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می‌شود. مزایای کاشت مو به روش FUT  عبارتند از:

 • نواحی بزرگتری از بی مویی یا کم مویی را می‌توان با این روش درمان کرد.
 • نسبت قطع شدن پیوندها (هنگام خارج کردن آنها از ناحیه اهدا کننده) در این حالت کمتر است و به این ترتیب می توان به نتایج بهتر برای درمان دست پیدا کرد. به هر حال، نسبت قطع شدن پیوندها بستگی خاص به تجربه جراح و همکاران وی دارد.

نوردرمانی کم‌توان

نوردرمانی کم‌توان (LLLT) به التیام زخم‌ها کمک می‌کند. مزایای این روش عبارت است از:

 • چندین فراورده مورد تایید FDA وجود دارد که می‌توان از آنها در تکنولوژی نوردرمانی استفاده کرد.
 • تغییری که در سطح سلولی ایجاد می‌شود، به افزایش رشد مو در بسیاری از بیماران کمک می‌کند.

حتما بخوانید: کاربرد روش ترمیم مو پی آر پی(prp) درافزایش رشد مو و درمان ریزش آن

پیشگیری از ریزش مو


کمتر از سشوار استفاده کنید

گرما پروتئین‌های موها را ضعیف می‌کند. خشک و گرم کردن مداوم موها را ضعیف و شکننده می‌کند و به ریزش موی غیرضروری دامن می‌زند. اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شود و کمتر از سشوار استفاده کنید.

فر و صاف کردن موها را فراموش کنید

فر کردن موها با مواد شیمیایی یا صاف کردن موها با اتوی مو را فراموش کنید، چون این کارها به مو آسیب می‌زند. این کارها پیوندهای داخلی موها را می‌شکند و آنها را به گونه دیگری شکل می‌دهد تا موها صاف یا فر شود. در نتیجه موها ضعیف، بدرنگ، خشک و شکننده می‌شود.

مصرف رنگ مو و مواد شیمیایی را کاهش دهید

رنگ کردن مداوم موها با مواد شیمیایی احتمال آسیب دیدن جدی موها را افزایش می‌دهد. سعی کنید بین رنگ کردن موها حداقل ۶ ـ ۴ هفته فاصله باشد. زمانی که موهای سفید می‌شود، موقع مناسبی برای رنگ کردن آنها است.

دکلره مو، ممنوع

زمانی که مواد شیمیایی دکلره در پوست نفوذ می‌کند، رنگدانه‌های طبیعی موها از بین می‌رود. دکلره ساختار مو را تغییر می‌دهد و آن را آسیب‌پذیرتر می‌کند. دکلره کردن همراه با خشک کردن مو با سشوار و حالت دادن به آن جنایت بزرگی است که در حق موهای خود می‌کنید. بهتر است بگذارید موهایتان سفید شود و بعد برای رنگ کردن آن اقدام کنید.

موها را محکم نکشید

اگر مدل مویی نیاز به کشیدن موها و بستن با کش و کلیپس داشت، هر روز این مدل را تکرار نکنید، در غیر این صورت باید منتظر ریزش موها باشید.

از برس مناسب استفاده کنید

شیوه شانه کردن موها تاثیر قابل توجهی بر وضعیت آن دارد. برس نرمی با دندانه‌های طبیعی انتخاب کنید و موها را از بالا به پایین شانه نکنید، روش صحیح شانه کردن موها از زیر موها به سمت بیرون است. با موهایتان با احتیاط رفتار کنید و آنها را محکم نکشید.

ماساژ پوست سر را امتحان کنید

ماساژ پوست سر با روغن‌های مغذی جریان خون را در سطح پوست سر و فولیکول‌های مو افزایش می‌دهد. مالش دادن پوست سر را گرم می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد، در نتیجه مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌ها می‌رسد و به این ترتیب رشد موها بیشتر می‌شود.

مراقب تغذیه خود باشید

مصرف کردن مواد مغذی و رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل راهکار ایده‌آل و در عین ساده‌ای برای حفظ سلامتی بدن، موها و پوست سر است که از ریزش موها جلوگیری می‌کند. موهای سالم روی سر بدن سالم است، بعید است که یک بدن بیمار و ضعیف موهایی سالم داشته باشد. چنانچه میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید، ریزش مو آهسته خواهد شد. مصرف بعضی ویتامین‌ها و مواد معدنی به سلامت موها و در نتیجه پیشگیری از ریزش مو کمک می‌کند.

در ادامه بخوانید: درمان ریزش مو شدید آقایان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.